Nároky velkých operátorů na DWDM systémy neustále stoupají. Již dávno si nevystačíme s pasivním DWDM systémem nebo s ROADM s kruhovou topologií. Výrazně se zvýšily nároky na hustotu datových přenosů, je požadován přenos na větší vzdálenosti bez nutnosti 3R regenerace signálu. V případě přerušení jedné trasy musí inteligentní DWDM systém zaručit možnost rekonfigurace optických spojení po záložních trasách bez nutnosti manuálního přepojení tzn. přeladit vysílací lasery na jinou vlnovou délku, přesměrovat optický signál ve vybraných uzlech do jiných záložních tras, automaticky provést korekci zesilovačů a útlumových článků v celém DWDM systému a umožnit detailní diagnostiku - to vše v reálném čase. Zároveň se zvyšují požadavky na poskytnutí služeb vyšších vrstev, zejména pak L2 a L3 Ethernetu.  

Inteligentní DWDM od společnosti Cisco Systems postavené na platformě ONS15454 pro splnění i těch nejvyšších požadavků nabízí funkce:

Laditelné vysílací lasery přes celé C nebo L pásmo splňující požadavky 80-ti kanálových DWDM systémů na stabilitu se šířkou pásma 50 GHz pro jednu vlnovou délku.

Colorless – Schopnost v SW změny vlnové délky add/drop signálu (tzn. bez nutnosti manuálního přepojení OAD multiplexu)

Omni-directional – Schopnost v SW přesměrovat Add/drop optický signál s vybranou vlnovou délkou do libovolného směru v rámci jednoho více směrného ROADM uzlu.

Dále se připravují funkce:

Flex Spectrum – schopnost nastavení šířky pásma pro jednotlivé vlnové délky a tím umožnění přenosu s rychlostmi 400 Gb/s a 1 Tb/s.

Contention Less – možnost v jednom ROADM uzlu provést add/drop více signálů se stejnou vlnovou délkou pro různé směry.

 

Důsledkem neustálého zvyšování přenosových rychlostí a zároveň nutnost přenosu optického signálu bez regenerace na stále větší vzdálenosti, je problém s parazitními vlivy, které jsou dány zejména nedokonalostí výroby optického vlákna. Mezi nejdůležitější patří chromatická disperze (CD) a polarizační vidová disperze (PMD), které mají negativní vliv na celkový odstup optického signálu a šumu (OSNR).

Praktickým příkladem jak úspěšně korigovat vliv CD a PMD pro rychlé datové signály jako je 100GE Ethernet, jsou nové karty: 100G DWDM transpondér pro ONS15454 a 100G IPoDWDM linekarta pro směrovače Cisco CRS3. Obě karty používají modulaci CP-DQPSK (Coherent Polarization multiplexing Differential Quadrature Phase Shift Keying) a poskytují tak odolnost proti CD až do 70000 ps/nm a PMD až do 30 ps.

CP-DQPSK: Logické schéma vysílací a přijímací části

Výběr informací z newsletterů:

Sdružení CESNET Vás zve na seminář o bezpečnosti sítí a služeb 2022

Kdy: 8. 3. 2022, 9.00-15.00

 

Kde: Online - ZOOM/YouTube

Přihlašte se
k odběru newsletterů:

zde prosím vyplňte kolonky

Kontrolní otázka:
zadejte prosím slovy, kolik je
pět plus pět

Partnerství a certifikace:

Cisco VMware Veeam Flowmon Dell NetApp

"NAŠE ŘEŠENÍ PRO VAŠI KOMUNIKACI"